Posticum - Movimentum Iuventutis Christianae
Teiului u. 26, RO - 410477 Nagyvárad/Oradea/Grosswardein
Tel.: +40 259 431 398 Fax: +40 359 410 882
Email: info@posticum.ro
Web: www.posticum.ro
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 1

június

Zene nélkül nem létezik semmi

A Posticum gyermekkórusa 2000. novemberében alakult Szabó Mária nagyváradi énektanárnő kezdeményezésére és irányításával. A kezdetben ötven tagú kórus létszáma folyamatosan bővült, és hamarosan már két különálló énekkart alkotott: a gyermekkórusban 9 - 13 éves, míg az ifjúsági kórusban 14 - 17 éves nagyváradi gyerekek illetve fiatalok énekeltek. A gyermekkórus vezetője Szabó Mária, az ifjúsági kórusé Pop Annamária énektanárnő volt.

A két kórus 2005. augusztusában oszlott fel, de előtte még sikeres németországi turnén vett részt, és pályafutásának talán legszebb koncertjét tartotta augusztus 15-én, Nagyboldogasszony napján a budai Szent Anna templomban. A két kórus legszebb felvételeit

Zene nélkül nem létezik semmi címmel 2005-ben jelentettük meg.

A kórus célja elsősorban az volt, hogy a éneklés szeretetét - amely minden gyermekben megvan - megfelelő tudással egészítse ki. A kórus tagjai továbbviszik a dallamokat barátaik, családjuk körébe.

Másfelől szerettük volna, ha a kórustagok valódi közösséget, baráti társaságot alkotnának, a próbákat követően is együtt legyenek. Ennek érdekében egyesületünk szabadidős programokat szervezett számukra: alkalomadtán szórakoztató eseményeket, nyaranta pedig kirándulásokat, amelyen minden kórustag ingyen vehetett részt.

A kórus repertoárjában vallásos énekekek és népdalok egyaránt szerepeltek, nemcsak a magyar, hanem más nemzetek dalkincsei közül is. A kórus alapítását követően rövid idő alatt olyan színvonalra fejlődött, hogy 2000-ben karácsonyi műsorával már fellépett néhány nagyváradi és környékbeli templomban.

2003. február 22-én került sor arra a nagyszabású meghallgatásra, mely a két kórus szabad helyeinek betöltésére hirdettünk. Ez alkalomból utoljára lépett fel a régi összetételű kórus. A meghallgatást követően a Jazzlandben a nyugat-európai turné alatt készült képeket nézhették az érdeklődők, illetve ügyességi versenyt rendeztünk a kórus tagjai számára.

A próbák az iskolai év ideje alatt minden szombaton a Posticumban voltak. Minden októberben meghallgatást tartottunk új tagok számára. A kórus ökumenikus jellegű volt úgy a tagok, mint a repertoár szempontjából.

Eredményeiket a helyi fellépések és a turnék alkalmával minden érdeklődő meghallgathatta. A kórus szívesen tett eleget meghívásoknak, emellett egyesületünk is szervezett számukra fellépéseket, elsősorban Karácsony közeledtével.

A Posticum gyermekkórusát 2003. január 22-én a Nagyváradi Állami Színházban Magyar Kultúra Díjjal tüntették ki.

Szabó Mária (1952) tanulmányai a temesvári tanárképző főiskolán és a bukaresti "Ciprian Porumbescu" Zeneakadémián végezte. Jelenleg I. fokozatú zenetanár a nagyváradi 16. számú Általános Iskolában. 2006. óta az egyesület tiszteletbeli tagja.

Pop Annamária (1979) Nagyváradi Egyetem Zenefakultásának Zenepedagógia Szakán végzett 2002-ben. Ezt követően zenetanárjént dolgozott a nagyváradi "Alexandru Roman" Általános Iskolában és a nagyváradi "Iosif Vulcan" Tanítóképzőben. Tagja volt a Nagyváradi Fiharmónia kórusának és a "Bartók Béla" kamarakórus vezetője.